Volby 2016 – Protikorupční katastrofa na obzoru

Volby 2016 – Protikorupční katastrofa na obzoru

Volby 2016 – protikorupční katastrofa

Za dobu existence naší občanské protikorupční iniciativy a několikery volby, se nám ještě nestalo, abychom museli kandidáty a kandidátky do voleb ohodnotit z protikorupčního hlediska tak negativně. Do jisté míry za to může známé „odšpuntování“ policie, která díky tomu začala zhusta dupat po politicích a na světlo tak přišlo mnoho nových kauz. Nicméně do značné míry se na našem hodnocení podílí i výsledky naší tradiční Protikorupční výzvy. Katastrofický scénář pak dokresluje fakt, že mnoho kauz se týká ČSSD. Té ČSSD, které se podařilo Policii opět úspěšně „zašpuntovat“ zcela jasně účelovou, na koleni připravenou a špinavou reorganizací, jejíž autor, náměstek Laube, už je z policejního prezidia na vlastní žádost pryč.

Transparentnost a lov korupčníků – základ protikorupce

Ale zpátky k volbám.  Předvolební protikorupční odrhovačky už zná asi každý a staly se v podstatě formální povinností každého politického projevu bez ohledu na smysluplnost, efektivitu či účinnost. Proveďme si tedy malou rekapitulaci základních protikorupčních cílů, abychom rozeznali politické odrhovačky, které slyšíme už více jak čtvrt století od skutečných protikorupčních ambicí.

Symbolem boje proti korupci se stalo slovo „transparentnost“. My samozřejmě transparentnost vnímáme jako důležitý protikorupční faktor. Ostatně sami se snažíme být maximálně transparentní, ač nemusíme, protože nečerpáme žádné veřejné prostředky. Ovšem máme trochu pocit, že právě transparentnost se stala jediným protikorupčním nástrojem, který je až s fanatickou razancí nikoliv využíván, ale zneužíván. Rád bych tedy dodal, že transparentnost má sloužit ke kontrole, nikoliv k tvorbě absurdních, nepodložených a útočných spekulací, jako se tomu často děje. Tyto útoky povedou jen k tomu, že se opět začne všechno schovávat a kmotři nám zase porostou jak houby po dešti. Na zneužívání transparentnosti skutečně pozor.

Ovšem pro nás je jedničkou protikorupčního boje samotný lov reálných korupčníků v reálném čase. A máme proto zcela jasný důvod. Pokud se naučíme korupčníka ulovit přímo při činu a s důkazy, které po činu mizí rychlostí světla, nepotřebujeme v podstatě žádný jiný protikorupční zákon. Samozřejmě tohoto cíle nikdy nedosáhneme na 100% a proto jsou potřeba i další nástroje, nicméně prioritou by měl být skutečně lov reálných korupčníků, nikoliv bezhlavé a nekonečné honění za sebemenším korupčním potenciálem, což nás dovede akorát do jakési sterilní společnosti bez špetky důvěry. Jenže právě v boji s reálnou korupcí v reálném čase značně pokulháváme a my víme proč.

Proto máme zcela unikátní projekt Protikorupční výzvy, kterým nám, ale i veřejnosti jako jediný umožňuje nahlédnout do skutečných protikorupčních ambicí politiků bez ohledu na jejich znalost počtu protikorupčních odrhovaček. A co může být skutečnější protikorupční ambicí politika, než ambice případného korupčníka bezpečně a účinně ulovit a potrestat?

A to je v podstatě hlavní pilíř Protikorupční výzvy. Zjistit, nejen znalosti základních protikorupčních zákonů politiků a političek, ale především jejich ochotu korupčníka ulovit. A tam jsme doslova v průseru, posuďte sami.

Víc jak třetina kandidátů či kandidátek, jsou protikorupčních analfabeti

Přehled zahrnuje reakce kandidátů všech oslovených politických subjektů.
Přehled zahrnuje reakce kandidátů všech oslovených politických subjektů.

Celkový statistický přehled reakcí kandidátů a kanditátek na přímé korupční jednání všech oslovených politických subjektů vidíte vpravo. Pro zjednodušení si stačí zapamatovat, že fialový sloupec je signatář našeho kodexu a tedy Lovec korupčníků a přesně takové v ČR potřebujeme. Naopak červený sloupec definuje politika, který nezná nebo nerespektuje základní protikorupční zákon, deklaruje spáchání trestného činu, uděluje korupčníkovi beztrestnost a možnost dalšího korupčního jednání. Politika nebo političku v této červené kategorii považujeme za naprosto nevolitelného, nebezpečného a do jisté míry jeho stanovisko za skandální.  Domníváme se, že osoba, která ať už záměrně či z neznalosti nerespektuje platnou legislativu a nezná elementární obranu proti nejpalčivějšímu problému politiky, by měla chodit kanály, nikoliv kandidovat do veřejné funkce.

graf-activ-102016

Oslovili jsme přes 200 kandidátů do Senátu a na hejtmany.

grafpr-102016volby
Společný graf reakcí kandidátů do Senátu i do Krajských voleb.

Naše stanovisko a doporučení k volbě do Senátu a k volbě do Krajských zastupitelstev

Veřejně deklarujeme podporu naším signatářům bez ohledu na politickou příslušnost a učiníme tak i tentokrát. Naše stanovisko a podporu, na což máme nepochybně právo, nikomu nevnucujeme, naopak, jsme otevřeni diskuzi a zdůrazňujeme, že naše podpora a stanoviska se týkají výhradně korupční problematiky a respektování základních právních a demokratických principů, které s tím úzce souvisí.

K volbě  doporučujeme následující kandidáty a kandidátky, kteří se stali signatáři našeho protikorupční kodexu Lovce korupčníků.

lkpetrurbanek_ano lkpavlabrady_sz lklukasbarton_pirati lkjiridemel_pirati lkjaroslavvetrovsky lkjanpijacek_ods lkfrantisekholesovsky_ano

Z celkových víc jak 200 oslovených politiků se našimi signatáři s jasným protikorupčním potenciálem stalo pouhých 7 signatářů, což je nejhorší výsledek v historii našich protikorupčních výzev a možná o to víc bychom si těchto signatářů měli vážit. Jen dodáme, že jsme oslovili pouze lídry kandidátek do voleb Krajských zastupitelstev a kandidáty do Senátu. Pro zjištění dalších signatářů doporučujeme klikněte zde, případně se řiďte doporučením podle stran níže.

 

Celkové výsledky, hodnocení a doporučení podle stran za 3 roky činnosti

Opět připomínáme, že naše podpora a stanoviska se týkají výhradně korupční problematiky a respektování základních právních a demokratických principů, které s tím úzce souvisí.

 

graf-celkem7102016
Výsledky Protikorupční výzvy za tři roky práce a víc jak 1000 oslovených politiků. (aktualizováno k 7. 10. 2016)

 

ano

thumbs_up Hnutí ANO doporučujeme.

Hnutí ANO je do jisté míry stále politický nováček. Kvůli předsedovi, který je nositelem masivního střetu zájmu a silného mediálního vlivu, je to navíc značně kontroverzní a rizikový politický subjekt. Faktické výsledky nejen v naší Protikorupční výzvě, ale i celkové hodnocení protikorupčních politických kroků, ale naopak hnutí ANO staví do pozice mezi nejlepší strany, co se týče protikorupčního boje. V Protikorupční výzvě má hnutí ANO nejvíce signatářů našeho protikorupčního kodexu, tudíž nejvíce Lovců Korupčníků. Ohledně faktických protikorupčních kroků asi netřeba zmiňovat, že právě hnutí ANO má lví podíl na přijetí řady protikorupčních zákonů dle slibů a požadavků Rekonstrukce státu, na které si etablované strany za víc jak čtvrt století nenašly čas. Samozřejmě vnímáme značná rizika plynoucí z výše uvedeného střetů zájmu a mediálního vlivu Andreje Babiše, nicméně nutno podotknout, že máme právní demokratický stát a doposud nebylo prokázáno zneužívání střetu zájmu, navzdory hrůzostrašným spekulacím, při kterých nám je Babiš jeho politickými konkurenty prezentován téměř jako fundamentální zlo pro ČR. V podstatě jediná podezřelá věc (ve které ale zatím nepadlo žádné obvinění), která se na Andreje Babiše podařila „vyhrabat“ je deset let staré Čapí hnízdo. A to je trochu málo na fundamentální zlo pro ČR a přímého „likvidátora demokracie“. Naopak, níže uvádíme příklady, kdy ony demokratické principy porušují a pohrdají jimi, právě tito političtí konkurenti. Zde můžeme jen připomenout základní demokratický princip, který je značně zpochybňován, a tj. fakt, že hnutí ANO získalo legitimní mandát od voličů při maximální znalosti střetu zájmů a dalších rizik, která nese předseda hnutí, přičemž na této „osvětě“ o Andrejovi Babišovi se podíleli v podstatě všechny etablované politické subjekty.

 

cssd

thumbs_up_down  Stranu ČSSD výrazně nedoporučujeme.

Důvodů k tomuto rozhodnutí je skutečně mnoho a platí to jak pro faktickou politiku související s korupcí, tak s chabými, nikoliv nejhoršími, výsledky v naší Protikorupční výzvě. Kauz a skandálů má tato strana vskutku extrémní množství. S ohledem na volby do Krajů, heslovitě vypíchneme následující; obvinění z korupce pro hejtmana Rozbořila, nepravomocné odsouzení za korupci hejtmana Ratha, lhaní v přímém přenosu miliónu občanům a placení neexistující mluvčí z veřejných peněz pučistou hejtmanem Haškem, nebo záhadné zastřelení vlivného krajského politika Romana Housky. Zajímavou ukázkou „rovnějšího mezi rovnými“ byl otevřený despekt základního právního principu, tj. pravomocného rozsudku v kauze Altner. Dále pak nevyjasněná privatizace OKD Bohuslavem Sobotkou, účelová likvidace Šlachtova týmu v rámci neplánované reorganizace PČR.  V neposlední řadě je potřeba posoudit důvěryhodnost „zrádce zrádců“ ministra Chovance, který reorganizaci údajně nařídil a odklepl, protože na superschopnosti vystudovat práva za 9 měsíců a zároveň napsat bakalářku s obšlehnutým úvodem dřív, než je zadána, moc nevěříme. Skandálů a podezření této strany je samozřejmě mnohem více vč. podezření na zneužívání dotací právě na krajích, takže se domníváme, že nejen krajští politici z ČSSD už nám toho předvedli dost.

 

429519_10151377374190577_429227477_a

thumbs_up  Stranu KDU-ČSL doporučujeme.

Tato další v současné době vládní strana si naší podporu získala na základě uspokojivých výsledků v naší Protikorupční výzvě a aktivní podporou protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu a jejích podnětů k protikorupčním zákonům. Stranu neprovází žádné kauzy ani skandály a s klidným svědomím tak můžeme KDU-ČSL doporučit.

1185630_298806520262097_1120651082_n

 thumbs_up_down Komunistickou stranu nedoporučujeme.

Důvodem jsou chabé výsledky v naší protikorupční výzvě, nezapomenutelný skandál současného místopředsedy Dolejše v kauze „zákon za milión“ a obrovské množství podezřelých událostí, bohužel již zesnulého europoslance Ransdorfa.

 

images

thumbs_up_down  ODS výrazně nedoporučujeme!

Tato strana, která se pomalu vzpamatovává z jednoho z nejtragičtějších spoluvládnutí od dob revoluce, (minimálně co se boje s korupcí týče), se na našem hodnotícím přehledu musí bezpodmínečně také objevit. Tragičnost této strany v protikorupční politice pak zcela vystihují faktické výsledky v naší Protikorupční výzvě. Naprostá protikorupční pasivita, skandály, kauzy, vše v tak neúměrném rozsahu, že věříme, že se do podvědomí veřejnosti zapsaly nesmazatelný písmem. Od kadeřnic s miliónem, přes senátora odsouzeného za korupci, rebelující poslance či pravé ruky předsedů této strany Dalíka (momentálně ve výkonu trestu za korupci) a Nagyovou-Nečasovou (momentálně čelící několika obviněním) až po “pásovou výrobu” kmotrů. Skutečně drobným plusem této strany jest fakt, že uznala svou chybu, provedla jistou míru sebereflexe a pomalu se vrací do hry.

 

piratilogo

thumbs_up  Českou pirátskou stranu jednoznačně doporučujeme! (všemi deseti)

Jak plyne z naší Protikorupční výzvy, Piráti si v ní vedou naprosto skvěle a jsou druhý nejlepší, u nichž je vysoký potenciál reálného lovu korupčníků. Dalším výrazným faktorem je nepřehlédnutelná aktivita Pirátů v oblasti zveřejněnování informací.  Zejména v mimořádně intenzivním tlaku na otevřený přístup k informacím (žaloby ohledně Klausovi amnestie, žaloba ohledně smlouvy Kleslové s ČD) nebo odhalení plagiátorství ministra Chovance. Piráti jsou sice malá strana dle preferencí, ale protikorupční aktivitou a otevřenou politikou převyšují i velké strany. Rozhodně doporučujeme.

 

stan-logo

thumbs_up  Politické hnutí STAN doporučujeme.

S hodnocením tohoto hnutí jsme měli opravdu velké potíže a váhali jsme mezi neutrálním a kladným stanoviskem. Toto hnutí je totiž v oblasti problematiky korupce značně rozporuplné. Prvním a zásadním problémem je dřívější spojenectví se stranou TOP 09, která má zásadní podíl na katastrofickém dopadu minulé vlády. Nicméně STAN od tohoto spojenectví oficiálně upustila, možná právě kvůli zmíněnému důvodu. Na druhou stranu nutno podotknout, že v boji proti korupci a v oblasti transparentnosti, je STAN naprostou špičkou, neboť bývalý předseda Martin Půta svůj kraj kvalitně a efektivně otevřel a ztransparentnil. Platí to i pro současného místopředsedu STANu Víta Rakušana, který totéž, a ve stejně dobré kvalitě, učinil v Kolíně, kde již druhé období zastává pozici starosty. Zároveň bylo hnutí spolupředkladatelem klíčového protikorupčního zákona o registru smluv. Bohužel výrazným škraloupem je obvinění Martina Půty z korupce, byť ctíme presumpci neviny. A taktéž je nutné zmínit nikoliv špatné, ale velmi slabé výsledky v naší Protikorupční výzvě.

 

svob

thumbs_up_down  Stranu svobodných občanů důrazně nedoporučujeme!

Pokud bychom měli nějaký politický subjekt označit za Stranu protikorupčních analfabetů a naprostých demagogů, tak jsou to právě Svobodní. Jak vidíte v grafu, strana disponuje mimořádným množstvím politiků, kteří záměrně, nikoliv z neznalosti, nerespektují platnou legislativu a deklarují vstřícný a protizákonný postoj ke korupčníkům. Třešničkou na dortu je u nich v podstatě demagogický protikorupční program. V naší Protikorupční výzvě jsou jednoznačně nejhorší a děkujme voličům, že nedali této straně možnost napáchat ještě větší škody v této zemi. Například masivní privatizací (schovanou za pojmem”štíhlý stát”), což je korupční riziko samo o sobě a s jejich deklarovanou reakcí na korupční nabídku doslova korupční ráj.  Nebo svým demagogickým “protikorupčním” programem.

top

thumbs_up_down  Stranu Top 09 důrazně nedoporučujeme!

Stejně jako ODS, má TOP 09 jasný podíl na „nejzkorumpovanější vládě“, jak se vláda Petra Nečase jinak nazývá. Bohužel TOPce chybí aspoň pokus o sebereflexi. Zároveň kontroverznost současného předsedy, za kterým jde známý, doslova politický smrad o korupci, odpadlictví z KDU-ČSL a paktování s komunisty se rovná, ne-li převyšuje kontroverznost Andreje Babiše. Kalouskovi patálie si můžete připomenout v publikaci, kterou zpracoval Nadační fond proti korupci. Velmi špatné výsledky této strany v naší Protikorupční výzvě jsou v podstatě logickou a nijak překvapivou záležitostí. Pasivní a odmítavý postoj k zákonům Rekonstrukce státu rovněž. Co se týče respektování demokratických hodnot, jsou k dispozici opět jasná fakta nejen o nerespektování soudních rozhodnutí, ale i urputná „Putinovská“ snaha vytvářet účelové zákony proti politickým konkurentům.

 

zeleni

 thumbs_up Stranu Zelených naprosto doporučujeme! (všemi deseti)

Abecední hodnocení stran zakončíme naštěstí pozitivně. Zelení si v rámci naší výzvy vedou celkově jako nejlepší z nejlepších. Z protikorupčního hlediska jsou naprosto ideální politickou silou pro boj s korupcí.

 

doporucenivol2016

 

Přejeme šťastnou volbu!

 

Pokud se Vám náš projekt Protikorupční výzvy líbí a rádi byste jej podpořili, můžete tak dle pokynů učinit zde.