Unikátní protikorupční nájezd na český hokej

aneb shrnutí spolupráce hokejového svazu s občanskou protikorupční iniciativou Lovec Korupčníků

 

Od září 2015, kdy se naší iniciativě podařilo po několika měsících úspěšně vyjednat unikátní protikorupční projekt, uběhla dlouhá doba a podařil se základní cíl – udržet český hokej čistý a bez systémové korupce. Projekt, jehož autorem je naše iniciativa a který jako první aplikuje základní protikorupční systémy do českého sportu, se podařilo zrealizovat zejména díky upřímnému zájmu Českého svazu ledního hokeje o potírání korupce v hokeji. Velké zásluhy patří i mezinárodní a respektované organizaci Transparency International ČR, která projektu poskytla profesionální zázemí, odborné znalosti a v neposlední řadě dlouhodobě budovanou značku nezávislosti.

Ačkoliv naše iniciativa přišla s tímto projektem jako přímou reakcí na kauzu trenéra Růžičky, hokejový svaz tuto příležitost uchopil v plném potenciálu a velmi rychle se spolupráce přenesla do roviny dlouhodobé komplexní protikorupční práce a prevence. To samozřejmě vzbudilo jistou nelibost různých jednotlivců angažovaných v hokeji či dokonce v hokejové korupci, kteří na projekt útočili nesmyslnými spekulacemi nebo jen v touze jej zpochybnit a naše know-how okopírovat. Nicméně naše práce se plně soustředila na podněty a skutečnou protikorupční práci. A za víc jak dva roky se podařilo skutečně mnoho a dokonce vyřešit a dlouhodobé problémy v českém hokeji. A s výsledky za naší iniciativu Lovec korupčníků (dále jen LK) Vás velmi rád stručně seznámím.

Nezávislost na prvním místě

V první řadě je nutné připomenout, že celý systém shromažďování podnětů splňuje elementární kritéria k ochraně oznamovatelů a zároveň k ochraně naší nezávislosti. Etická linka, na kterou podněty přicházejí, je plně pod kontrolou protikorupčních organizací a hokejový svaz k ní nemá přístup. Zároveň platí, že v případě potřeby, můžeme jednat i bez informování ČSLH, např. podat trestní oznámení.

Plakát k osvětové kampani "Zapískej, když vidíš faul!"
Plakát k osvětové kampani “Zapískej, když vidíš faul!”

 

Od drobných podnětů až po systémové změny

V LK jsme přijali celkem 16 podnětů.

podnětyLK

Jak plyne z výše uvedeného koláče, s důvěrou se na nás nejvíce obrací rodiče hráčů. A ti jsou pro nás také největší inspirací pro práci v českém hokeji. Většinou tak řešíme různé neférovosti na klubech vůči jednotlivcům a v tomto ohledu je potřeba říct, že právě díky vstřícné spolupráci s ČSLH se nám daří problémy řešit. Možná se 16 podnětů zdá málo, nicméně podněty sdružují někdy až desítky „poškozených“ a pak je to práce na několik měsíců. Takže kromě drobných podnětů, které jsme vyřešili v řádech dnů, jsme byli iniciátorem zásadní systémové změny, jejichž nastudování, jednání s ČSLH a realizace zabrala řadu měsíců. Nechyběli ani tipy na údajně zmanipulované zápasy či údajné finanční nekalosti.

Jedním z našich majstrštyků v rámci toho projektu považujeme vyřešení dlouhodobého a palčivého problému s podvodnými hokejovými agenty – tzv. šmejdy, který český hokej a především hráče a jejich rodiče trápil mnoho let.

“První diskuze byla deset let zpátky. Možná déle. Bylo tady hodně subjektů, které se snažily certifikaci pro agenty zařídit. Vždycky to skončilo jen u plánů, řečí a nic víc.”

Zdroj: https://hokej.idnes.cz/sport-hokej-jiri-hamal-agent-extraliga-dhl-/hokej.aspx?c=A161128_161204_hokej_elv

V další fázi se kromě již tradiční práce s podněty chceme zaměřit na transparentní financování. Jako první jsme ČSLH vybídli k diskuzi o rozklikávacím rozpočtu na všechny dotační peníze a prozatím k tomuto návrhu nemáme negativní reakce!

Více o naší spolupráci naleznete zde a zde.

Další informace o výsledcích této spolupráce pravidelně představujeme na tiskových konferencích.

8. 1. 2018 Jan Hanák, zakladatel a vedoucí Lovce Korupčníků