Protikorupční sebevražda etablovaných stran

Velké politické strany, s hlubokou historií a tradicí v české politice, zmasakrovaly zákon o registru smluv doslova “kobercovým náletem”. Naprosto klíčový protikorupční zákon, který má po 27letém rozkrádání ukázat, za co platíme. Byli jsme tak svědky extrémně taktického a několikrát se opakujícího hlasování, při kterém se ukázalo, jak lze i základní demokratické principy „ojebat“. Byl to takový výlet do “polototalitních” režimů, kde se hlasuje tak dlouho, dokud není rozhodnuto dle zadání.

Předvolební med na hubě

Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2013 českou společností nebývale cloumala protikorupční témata. Samozřejmě především kvůli dozvukům jedné z nejzkorumpovanějších vlád polistopadové éry, jak byla Nečasova vláda s Kalouskem označována i v médiích. Není divu, obrovské korupční skandály sahající do nejvyšších pater politiky byly každodenním chlebem. Namátkou: zdařená diskreditace předsedy VV obviněním z uplácení poslanců údajně v režii Kalouska (podle odposlechů). Rebelující poslanci ODS, kteří „vydealovali“ teplé místečko za hlasování proti svému svědomí. Premiérova love story jak z Hollywoodu, s hlavní rolí jeho “femme fatale”, která „dřela jako kůň“ jak ve vládě, tak svévolně ve vojenském zpravodajství a ještě stíhala čile komunikovat s jedním z největších kmotrů,  Rittigem. Vedle toho všeho vypadaly miliardové kauzy (Opencard či tunel Blanka) jen jako nemastný politický folklór. Takový byl vrchol české korupce.

Nicméně právě to byl důvod, proč byly před volbami do poslanecké sněmovny v roce 2013 zákony Rekonstrukce státu vyložené klíčovým volebním požadavkem veřejnosti. Protikorupční revoluce začala. A tak politici vzali med a mazali a mazali a mazali…

 

RS_112015RS
Registr smluv čelil mnoha pokusům o zničení základního smyslu.

Po volbách nastal čas činů. Rekonstrukční zákony, na které si za 27 let nebyla schopná udělat čas žádná vláda, byly sice pod intenzivní palbou odpůrců z řad zejména etablovaných vč. vládních stran, ale na vládní úrovni se držely.  Není tajemstvím, že právě hnutí ANO jako jediné zřídilo pracovní skupinu pro jednání s RS a možná právě díky nim se Rekonstrukční zákony udržely. A pomalu se probíjely. Prošel i naprosto klíčový zákon o Registru smluv a občané tak získali sice logickou, ale u nás značně revoluční vidinu, že uvidí na své peníze.

Jenže se začaly objevovat nové kauzy a obvinění, zatímco ta stará prošuměla do poslaneckých imunit a absurdních soudních rozhodnutí, nad kterými kroutili hlavou nejen občané, ale i odborníci. Kvůli kauze Čapího hnízda za 50 miliónů jsme tak mohli zjistit, že jiné anonymní firmy vysály přes 3 miliardy korun. Tedy Čapí hnízda za 3 miliardy korun. A kdo to umožnil? Samozřejmě že etablované strany. Kolik Čapích hnízd mají právě ony už ovšem nezjistíme. Nicméně Registr smluv měl tohle naprosto nekontrolované a masivní vysávání našich peněz zastavit. A nejde o stovky miliónů, miliardy, desítky miliard. Jde o stovky miliard, na které bychom všichni viděli! Jenže několik měsíců před volbami, opět ty samé etablované strany spáchaly protikorupční sebevraždu v přímém přenosu. A to takovým systematickým „ojebáním“ demokratického hlasování, že i Putin se má co učit. Pro ČSSD to byl jistě výborný trénink budoucí vlády s komunisty.

Ačkoliv je Miroslav Kalousek nejméně věrohodným politikem, s ohledem na bohatou historii a angažmá v Nečasově vládě, při hlasování o Registru smluv byl společně s hnutím STAN na straně občanů. Možná proto, že právě poslanec hnutí STAN, pan Farský, je autorem zákona. Ostatně hnutí STAN bylo vůbec první, kdo začal na krajích odkrývat veřejné rozpočty a toto hnutí se pro nás stalo  symbolem transparetnosti. Hnutí ANO, jehož předseda Andrej Babiš byl spolupředkladatelem zákona, tak byl jediný vládní subjekt, který volební slib neporušil.

Kupředu levá(rna)!

Sjezd ČSSD byl tak klíčový z několika pohledů. Samozřejmě především proto, že je předvolební a strana na něm zvolí osobnosti i jasnou strategii, kterou nabídne občanům. Spíš to ale vypadalo, že Bohuslav Sobotka krvavě dealoval o křeslo předsedy. Zástupcům Rekonstrukce státu byla zrušena akreditace, což se jim s žádným politickým subjektem ještě nestalo. Zdůvodnění o kapacitních důvodech v tak obrovské hale se spíše jeví jako úmyslné ukázání prostředníčku. A to nejen samotné Rekonstrukci státu, ale protikorupčnímu boji obecně. Ostatně, vypuštěný balónek, že volné Ministerstvo průmyslu a obchodu obsadí totálně zlobovaná loutka ČSSD a známý toskánský “pizza boy” Urban, je jednoduše řečeno korupční “atomovka”.

Zdroj: lidovky.cz
Zdroj: lidovky.cz

Když to shrneme, strana s hlubokou demokratickou historií, je v současné době na minimu preferencí, v  likvidační exekuci, při které ostentativně ignorovala právní stát a s předsedou, který z nějakých důvodů (OKD, Rath?) vyprodal základní demokratické hodnoty a elementární protikorupční boj. ČSSD míří vstříc vyhladovělým kmotrům na politické dno i za cenu ohrožení demokracie a první vládní spolupráce s komunisty.

A co k tomu dodat?  Strana může na liberální levicové voliče zapomenout. Ti si snad všimnou například Pirátů, kteří mají naopak výborný protikorupční potenciál a zároveň už dokázali, že jej umí přenést i do aktivní politiky na komunálu či krajích vč. Prahy.

Do října nezapomeneme, pane Sobotko.

RS_Bata

11.3.2017 Jan Hanák

Související články:

http://ceskapozice.lidovky.cz/toskansky-pizza-boy-chce-obrodu-pro-stredoceskou-cssd-opet-nejde-o-vtip-1a4-/tema.aspx?c=A120530_122732_pozice_68601

http://zpravy.idnes.cz/registr-smluv-mobilni-operatori-ceny-tarifu-volani-surfovani-na-internetu-cesky-telekomunikacni-urad-is5-/domaci.aspx?c=A170309_205358_domaci_ekl

http://berg.blog.ihned.cz/c1-65645900-proc-nekteri-poslanci-neudrzi-myslenku-ani-dve-minuty-hlasovani-o-registru-smluv-pod-elektronickou-tuzkou

http://zpravy.idnes.cz/pruzkum-duvera-politikum-cvvm-babis-okamura-f35-/domaci.aspx?c=A170308_194418_domaci_fka