Ministerská výzva

Ministerská protikorupční výzva

Jedním z nejvíce korupcí ohrožených míst v politice jsou samozřejmě ministerstva, ať už pro velikost jejich rozpočtů, tak pro obrovské státní zakázky. Bylo tedy nezbytné s naším kodexem Lovce korupčníků oslovit i ministry, jejich náměstky, blízké spolupracovníky či poradce.

Inkognito Lovec Korupčníků

V rámci vládní protikorupční výzvy jsme se rozhodli pro malou změnu, oproti ostatním našim výzvám. Reakce spolupracovníků a náměstků ministrů a ministryň nezveřejníme. Nezveřejníme dokonce ani signatáře kodexu Lovce korupčníků, kromě samotných ministrů.

Důvody jsou následující:

  • Nezveřejněním jejich jmen a jejich postojů ke korupci chceme cíleně vyvolat u potenciálních korupčníků nejistotu a zmatek, neboť je-li na nějakém úřadu přítomen Lovec korupčníků, nebude potenciální korupčník vědět, kdo jím je. Nemusí to ani zjistit ve chvíli, kdy bude zatčen při pokusu o jakékoliv korupční jednání. Opět spoléháme na evidentně fungující (nikoliv všespásný) psychologický efekt.
  • Náměstky a blízké spolupracovníky občané nevolí, tj. nemůžeme tedy jejich pozice svým hlasem nijak ovlivnit na základě protikorupčního potenciálu, jako u politiků.
  • V případě, že budou náměstci či blízcí spolupracovníci kandidovat ve volbách, jejich stanovisko plně zveřejníme, jako u ostatních politiků. Ke zveřejnění může ale také dojít, kdykoli jindy.

Takže kolik máme prozatím Lovců korupčníků na ministerstvech?

mdopravy

 

1 Lovec Korupčníků


 

mfinance

 

3 Lovci Korupčníků


 

mobrany

 

3 Lovci Korupčníků


 

mzivotniprostredi

 

1 Lovec Korupčníků


 

Podrobností o projektu protikorupčních výzev naleznete zde

Pro vedoucí pracovníky, náměstky a samozřejmě ministry je možnost připojit se ke kodexu Lovců Korupčníků stále otevřena.