Jiří Chytil

Dobrý skutek po zásluze potrestán aneb možné je všechno.

Příběh osobní statečnosti s hořkým pokračováním sledujeme v kauze Opencard. Někdejší magistrátní úředník Jiří Chytil v letech 2009 a 2010 pomáhal coby utajený svědek vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess. Po změně vyšetřovatelů ovšem dohoda padla a Chytil byl s dalšími čtyřmi úředníky obžalován.

Z magistrátního odboru Informačních technologií Chytil vynesl klíčové důkazy a značně tak tehdejšímu vyšetřovateli Zdeňku Ondráčkovi přispěl k posunu v kauze. Zřejmě proto musel začátkem roku 2013 čelit zastrašování, když se mu opakovaně někdo vloupal do bytu a hledal dokumenty s důkazy.

Kauza údajně zmanipulovaného výběrového řízení projektu Opencard odstartovala na podzim 2009, kdy zastupitelka Jana Ryšlinková (Strana zelených) podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Projekt Opencard, který se z původně plánovaných 165 mil. Kč na pilotní projekt vyšplhal na astronomickou sumu více jak 1,2 miliardy, začala vyšetřovat protikorupční policie.

Jiřímu Chytilovi, který s policí spolupracoval jako utajený svědek, vyšetřující důstojník Dušan Lavička před svědky slíbil status utajeného svědka. Bohužel po několika měsících Lavička z případu odešel a dohoda padla. Naprosto nepochopitelně se v srpnu 2011 Chytil ocitl v roli obžalovaného, jeho jméno bylo poskytnuto magistrátu i médiím.

ZDROJ: www.nfpk.cz

Více na: http://www.nfpk.cz/jiri-chytil

Držíme panu Chytilovi palce, aby vše dopadlo spravedlivě. Ceníme si jeho odvahy a vlastní cti a příběh budeme nadále sledovat!