28. 11. 2016


28. 11. 2016

Opatření proti hokejovým “šmejdům”.

Lovec korupčníků, Transparency international ČR a Český svaz ledního hokeje, představili na tiskové konferenci pilotní projekt proti podvodným agentům, čili tzv. hokejovým “šmejdům”.

Společná tisková zpráva Transparency International a Lovce Korupčníků:

Hokejoví agenti a podvody

Problém podvodných hokejových agentů se prozatím jeví, za víc než roční protikorupční práci v českém hokeji, jako ten největší. „V současné době evidujeme v rámci podvodných agentů několik desítek poškozených s předběžně vyčíslenou škodou nad milión korun,“ říká zakladatel občanské iniciativy Loveckorupcniku.cz Jan Hanák.

Celý problém značně komplikuje fakt, že v drtivé většině případů je jednání podvodných agentů v rovině tzv. „šmejdů“, tedy jednání je velmi obtížně právně postižitelné. Je realizováno značně jednostrannými smlouvami nevýhodnými pro hráče a v praxi tak podvodníkům stačí v podstatě minimální plnění smlouvy, které je ochrání před trestním stíháním.

„Primární snaha zamezit těmto podvodům je tedy na rodičích hráčů a samotných hráčích, aby pečlivě četli smlouvy,“ apeluje na hráče a rodiče Jan Hanák. Jako prozatím nejúčinnější a nejefektivnější řešením je jít této snaze naproti a rodičům a hráčům pomoci nejen jasnou a srozumitelnou osvětou, ale také posílit jednotlivé seriózní a férové agenty. Proto vznikla možnost registrace poctivých agentů pod hlavičkou hokejového svazu. „Já osobně si nedovedu představit věrohodnější a účinnější referenci pro hokejového agenta, než právě od nejvyšší hokejové autority v zemi a věřím, že jí řada poctivých agentů využije,“ doplňuje Jan Hanák.

Sedmero doporučení

Ve snaze napomoci rodičům a hráčům orientovat se v nabídkách agentů a v předkládaných smlouvách vytvořila Transparency International jakési sedmero stručných a základních rad a doporučení, které naleznete na webových stránkách ČSLH.

Základní rada zní, zjistit si před uzavřením smlouvy o agentovi maximální množství informací. K tomu může výborně sloužit právě seznam agentů zapsaných u ČSLH. Smlouvu je pak třeba vždy uzavírat písemně, na dobu určitou a s jasně definovanými smluvními stranami. Ve vztahu k samotnému výkonu činnosti agenta je pak nutné zejména jasně stanovit, zda agent hráče zastupuje výlučně či nevýlučně a určit jednoznačná pravidla pro vyplácení odměny.

„Často může být velmi obtížné se v právních dokumentech a ve smlouvách zorientovat. Proto když budete mít jako hráč nebo jako rodič jakékoli pochybnosti, neváhejte se obrátit na TI či Lovcekorupcniku.cz, kteří provozují Etickou linku v hokeji (+420 224 240 896) a e-mailové adresy (*protected email*, *protected email*). Právníci TI Vám bezplatně poradí a zároveň pomohou smlouvu nastavit co nejlépe,“ dodává Sylvie Kloboučková, právnička TI.

Problém podvodných hokejových agentů je v českém hokeji přítomen již řadu let. Jsme velmi rádi, že unikátní spolupráce protikorupčních organizací se sportovní organizací přinesla účinné a konstruktivní řešení.

Podrobnosti o projektu naleznete na stránkách Českého svazu ledního hokeje.

Iniciativa Lovec korupčníků děkuje bývalému hokejistovi Janu Platilovi za výraznou pomoc při shromažďování důkazů a informací k tématu hokejových šmejdů, které nakonec vedli k vytvoření věcného opatření. Jan Platil je znám svým odvážným a samostatným bojem s nekalostmi v hokeji a jsme velmi rádi za jeho odborný ale i faktický přínos.

 

 

 

Zdroj fotek: Transparency International ČR

 

Další podrobnosti zde