26. 10. 2016


26. 10. 2016

Iniciativa Lovec korupčníků vyzvala ministra Jiřího Dienstbiera k vysvětlení jeho zamítavého postoje k veřejnému rejstříku konečných vlastníků firem.

Anonymním firmám se rozdalo téměř 3,5 miliardy korun. Podmínky pro čerpání určily všechny etablované strany, tedy ČSSD, ODS, KDU-ČSL, KSČM a TOP 09. A evidentně ČSSD se snaží, aby v těch 3,5 miliardách nikdo nešťoural.  Asi se není čemu divit, STAN před krajskými volbami otevřeně hovořil o tom, jak údajně ČSSD zneužívá dotace. To bylo povyku pro Babišovo Čapí hnízdo za 50 miliónů.

Právě veřejný rejstřík, stejně jako každé transparentní řešení, je významné protikorupční opatření. Veřejná “samokontrola”, která nic nestojí, lidé v tom “šmejdí” zadarmo, je nejen efektivní, ale po politizaci policie ČSSD, i mnohem důvěryhodnější formát, než rejstřík neveřejný. A právě do toho, hodil Dienstbier vidle. Bez vysvětlení pro veřejnost.

Celý problém je ještě okořeněn faktem, že právě ministr pro lidská práva, šéf Legislativní rady vlády, je zároveň i šéfém vládního boje s korupcí.

Na naše opakované výzvy nijak nereagoval.

Více informací zde: http://loveckorupcniku.cz/schiza-dienstbiera-sef-vladni-protikorupce-chrani-anonymni-vlastniky-firem/