12. 9. 2016


12. 9. 2016

Tradiční protikorupční výzva pro politiky zahájena.

Jedná se o náš klasický průzkum elementárních protikorupčních znalostí u politiků, tentokrát mezi kandidáty a kandidátkami do senátních a krajských voleb. Oslovíme všechny kandidáty na hejtmana ve všech krajích (cca 100) a cca 150 politiků a političek kandidujících do Senátů. Oslovujeme pouze zástupce relevantních politických subjektů, tj. od cca 2% a výš preferenčních hlasů v celonárodních průzkumech.

Samotné realizaci výzvy předchází úmorné a několikadenní “googlování” kontaktů jednotlivých kandidátů a kandidátek a v tomto směru musíme poděkovat ODS a TOP 09 za naprosto jednoduché a přehledné vizitky svých kandidátů vč. kontaktů. Naopak většina politických subjektů nabízí pouhé kontaktní webové formuláře pro kontaktování politika na svých jednoúčelových předvolebních stránkách, což je pro nás nepoužitelné a také to nepůsobí jako věrohodný kontakt. Katastrofou jsou pak kandidáti za KSČM, jejichž někteří kandidáti mnohdy nenabízí ani kontaktní email, ani webový formulář. Veřejně dostupný kontakt na osobu angažující se ve veřejném zájmu považujeme za naprosto nezbytný a samozřejmý.

Politiky oslovujeme standardizovanou a personifikovanou tzv. oslovovací listinou, obsahující velmi jednoduchý dotaz, který bohužel i přes naší maximální snahu o blbovzdornost, činí mnoha politikům značné problémy.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že na náš dotaz je předem zcela jasná odpověď, dosavadní výsledky (viz graf výše) jasně potvrzují, že psychologický efekt veřejné deklarace směrem ke korupčníkům je mnohem silnější, než zájem politika o jasnou a účinnou protikorupční deklaraci, která naopak osloví voliče. Výsledkem tedy je, že mnoho politiků deklaruje spáchání trestního činu, a to buď z neznalosti protikorupčních základů a nebo proto, aby případného korupčníka “nevyplašili”. V obou případech je extrémně skandální, pokud politik nezná a nerespektuje základní zákony této země. 

Více překvapivých informací o protikorupční výzvě zde.

Kompletní výsledky této protikorupční výzvy Vám představíme samozřejmě ještě před konáním voleb. Sledujte náš Facebook, případně Twitter zakladatele naší občanské protikorupční iniciativy.

Tuto pro nás administrativně velmi náročnou činnost můžete podpořit, informace zde. Děkujeme!