1. 1. 2018


1. 1. 2018

Občanská protikorupční iniciativa Lovec Korupčníků vstupuje do 6. roku své činnosti! Loňský rok byl ve znamení hokejové spolupráce a především naší tradiční protikorupční výzvy v rámci parlamentních voleb. A to vše opět bez jediné koruny veřejných peněz!

Lovci korupčníků

Základním a unikátním stavebním kamenem naší iniciativy bylo a je hledat v korupcí ohrožených sektorech, jako např. politika, odvážné lidi ochotné s korupcí reálně bojovat – tzv. Lovce korupčníků!
Ačkoliv tento záměr mohl vypadat z počátku naivně a nutit politiky k populismu, nakonec se ukázalo, že stát se Lovcem korupčníků je pro mnoho politiků velmi obtížné, přesněji řečeno těch statečných a informovaných  je jen cca 7% politiků. To je s ohledem na míru korupce u nás zoufale málo, nicméně na druhou stranu o to víc je potřeba Lovce korupčníků podporovat!
V současné době evidujeme 85 Lovců korupčníků ze všech úrovní politiky vč. ministerstev či předsednictva politických stran.

Protikorupční nájezdy v hokeji

Další unikátní projekt, jehož jsme autory, je komplexní protikorupční práce v českém hokeji ve spolupráci s nejvyšší hojekovou autoritou – Českým svazem ledního hokeje. Tento projekt umožnil vytvoření známé Etické linky, na níž mohou všichni, kdo se setkají s nějakými nekalostmi v českém hokeji bezpečně obrátit. Dále nám to umožňuje realizovat systémové změny a řešit dlouhodobé problémy a v neposlední řadě nesmí chybět základní protikorupční osvěta. Více zde.

DSC_00451-621x360

Investigativní činnost

V rámci našeho projektu jsme řešili řadu podnětů a případů nekalostí či korupce. Jedním z nejvýraznějších případů je případ série nekalostí již zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa či pomoc pro Motocyklovou asociaci ČR.  Kauzou roku, kvůli které jsme vyřadili KDU-ČSL z našeho oficiálního doporučení, jsou zjevné podvody a tunely kolem Energie pod kontrolou. Samozřejmě pečlivě sledujeme i kauzy kolem Andreje Babiše. V neposlední řadě pak již zmíněné desítky podnětů v rámci českého sportu. Pravdou je, že většinu případů řešíme bez mediálního humbuku, na rozdíl od konkurenčních organizací, neboť naším primárním cílem je problém co nejrychleji, efektivně, diskrétně a spravedlivě vyřešit.

Protikorupční výzva

Naše tradiční a taktéž unikátní činnost. Cílem tohoto projektu je mapovat autentické reakce na korupci zejména v politice. Je to jedna z nejnáročnějších činností na administrativu, nicméně jako jediní tak máme naprosto věrohodnou a exkluzivní statistiku o míře reálných protikoručpních schopnostech našich politiků. Více zde.

STATS.LK30102017

Protikorupční osvěta

Kromě tradičních osvětových principů pro boj s korupcí přinášíme i hlubší zamyšlení nad palčivou otázkou tzv. whistleblowingu či oznamování obecně. Ačkoliv jsme poměrně malá iniciativa bez nějaké mediální síly, z ohlasů, které nám chodí je patrné, že tam, kde ostatní selhávají či tápou, my odpovědi známe. Také jsme vymysleli unikátní projekt tzv. PPP Card k jehož realizaci zatím nemáme dostatek finančních prostředků.

A co plánujeme na rok 2018?

Kromě tradičních a výše uvedených činností a komplexního protikorupčního servisu oznamovatelům či institucím připravujeme:

  • posílení protikorupční práce v českém sportu.
  • posílení principu fair-play a protikorupčního povědomí v byznysové sféře.
  • lobbing a osvětové akce na podporu klíčového zákona na ochranu oznamovatelů.
  • řada dalších specifických projektů.

Všem našim příznivcům, podporovatelům a Lovcům korupčníků přejeme úspěšný a zdravý rok 2018!

Jelikož nečerpáme žádné veřejné peníze, budeme rádi za jakýkoliv dar či příspěvek. Více zde

Podporovatelé naší protikorupční iniciativy ZDE

S úctou děkujeme!